Vertigo Tedavisi

Vertigo Tedavisi, Vertigo Nedir? Baş Dönmesine Çözüm

Son yıllarda artan vertigo hastalığı, halk arasında baş dönmesi olarak bilinmektedir. Bu yazımızda ”Vertigo Nedir? Vertigo Belirtileri Nelerdir? Vertigo Kalıcı Mıdır? Vertigo Hastalığı Tehlikeli Midir? Vertigo Neyin Habercisidir? Vertigo Nasıl Geçer? Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?” gibi sorularınızı cevaplamaya çalışıcağız.

Vertigo Nedir? Vertigo Tedavisi

Vücudumuzda dengemizi korumamızı sağlayan sistemler vardır. Bu sistemlerde bozulmalar olursa kişide denge kaybı ortaya çıkar. Vertigo da bu denge kaybının tıp dilindeki adıdır.

Vertigo sanıldığının aksine bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtisidir. Omirilik, beyin ve iç kulak vücutta dengeyi sağlayan bölümlerdir. Bu bölümlerde ortaya çıkan hastalıklar vertigoya neden olabilirler.

Vertigo ve baş dönmesi birbirleriyle sürekli karıştırılırlar.  Vertigoda etrafınız dönerken kendinizi sabit olarak algılarsınız. Baş dönmesinde kendinizin döndüğünü zannedersiniz.

Vertigo Nedenleri  Nelerdir?

 • Migren
 • Ani Pozisyon Değiştirme
 • İç Kulak İltihapları
 • İç kulak bölümünde sıvı birikimleri
 • İç kulak civarında ortaya çıkan tümörler
 • Stres
 • Gereğinden fazla kullanılan tansiyon ilaçları

Vertigo Belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Göz kararması
 • Kulak çınlaması
 • İşitme azlığı
 • Kulakta basınç
 • Kulak akıntısı
 • Bulantı ve kusma

Vertigo Atakları

Dakikalar süren ataklar olduğu gibi, günler hatta haftalar süren ataklarda olabilir. Bu Vertigoyu ortaya çıkaran nedene bağlı değişmektedir. Daha kalıcı rahatsızlıkların ortaya çıkardığı vertigo, daha uzun süreli ataklara neden olur.

Hangi Bölüme Gidilir?

Kulak-Burun-Boğaz bölümüne giderek vertigonuzun olup olmadığına dair kesin tanıyı alabilirsiniz.

Vertigo Tedavisi

Vertigoyu tedavi etmekte çeşitli yollar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Vertigo Manevrası

Vertigo Manevrası
                                                                                         Vertigo Manevrası

Fizyoterapistler tarafından yapılan bu manevrayla iç kulaktaki taşların normal pozisyona gelmesi amaçlanır. Ani hareketle ortaya çıkan vertigonun tedavisinde kullanılır. Bu videodan da vertigo manevras hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vertigo Hacamat Tedavisi

"<yoastmark

Görseldeki noktalara yapılacak hacamat migren ve strese bağlı ortaya çıkan vertigonun tedavisinde kullanılabilir. Hacamat hakkında daha detaylı bilgi almak için Hacamat Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Vertigo Akupunktur

"<yoastmark

Stres, yoğun iş temposu, baş ağrıları sebebiyle ortaya çıkan vertigonun tedavisinde akupunkturdan faydalanılabilir.

Vertigo Manuel Terapi

Vertigo Manuel Terapi
                                                                               Vertigo Manuel Terapi

Omurga dengesizliklerine bağlı ortaya çıkan vertigonun tedavisinde manuel terapi yöntemleri kullanılabilir. Ancak manuel terapi bilinçli bir profesyonel tarafından yapılmazsa telafi edilemeyecek hasarlara neden olabilir. Ülkemizde manuel terapiyi fizyoterapistler yapmaktadır. Manuel Terapi hakkında daha detaylı bilgi almak için Manuel Terapi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Vertigo Sülük Tedavisi

"<yoastmark

Vertigonun ortaya çıkma nedenlerinden biride kulak içi iltihaplanmalarıdır. Sülük uygulamaları, iltihap tedavisinde çok etkin bir yöntemdir.  Sülüğün salgılarında bulunan enzimler anti-infilamatuar yani iltihap önleyicidir. Sülük tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Sülük Tedavisi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında vertigonun ilaçla tedavisi ve çeşitli vertigo ameliyatları bulunmaktadır. Fakat biz burada doğal ve yan etkisiz tedavileri sizlere aktarmaya çalıştık.

Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir