Migren Tedavisi

Migren Tedavisi, Migren Nedenleri, Migren İlaçları, Migren Testi

Bu yazımızı okuduktan sonra ”Migren Ağrılarına Ne İyi Gelir?, Migren Tedavisi Alternatif Tıp, Migren Tedavisi Bitkisel Çözüm, Migren Tedavisi doğal çözüm, doğal yöntemler, Migren Tedavi Edilebilir Mi? Migren Tedavisi Mümkün Mü? Migren Tedavisi nerede yapılır? Nasıl yapılır? Migren Tedavi Edilmezse Ne Olur? Migren Tedavisi Egzersizleri, Migren Tedavisinde Son Gelişmeler, Migren tedavisi için hangi doktora gidilir? Migren Tedavisi için Kullanılan ilaçlar” gibi sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca akupunktur ile migren tedavisi, migren tedavisi bitkisel çözüm, akupunktur migren tedavisi ücretleri, hacamat migren tedavisini öğrenebilirsiniz.

Migren tedavisi amacına ulaşabilmesi için hastanın migreni doğru bir şekilde anlaması lazım. Bu yüzden öncelikle ”Migren Nedir? Neden Olur? Migreni Ne Artırır?” Bunları öğrenip hayatını ona göre düzenlemesi gerekmektedir.

Migren Nedir?

Migren, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişen, tekrarlayıcı baş ağrısı atakları olarak tanımlanmaktadır. Genellikle tek taraflı olan bu ağrıya çoğunlukla yemek yeme bozukluğu, bulantı ve kusma eşlik eder. Migren ataklarından önce nörolojik ve ruhsal rahatsızlıklar belirebilir.

Migren Özellikleri

 • Migrenin görülme oranı yaşa göre değişkenlik göstermektedir.
 • İlk atak çoğunlukla 10-30 yaş arası dönemde görülmekte olup 10 yaş altı ve 45 yaş üstü dönemde başlama olasılığı oldukça nadirdir.
 • Kadınların %15-20’si, erkeklerin %5-10’u etkilenmektedir.
 • Hastaların yaklaşık %75’inin ailesinde migren hikayesi vardır.
 • Çocuklarda risk; eğer ebeveynlerin her ikisinde migren rahatsızlığına sahip ise %70 dir.

Migren Ağrısının Sebepleri

 • Ağrı dönemlerinde kafa içi ve kafa dışı damarlarda genişleyip daralma olduğu kesindir. (Ağrı öncesidamarlarda daralma, ağrı döneminde ise damarlarda genişleme olur.)
 • Damarlar üzerinde ki hormonların (histamin, tiramin, katekolamin, seratonin vs.) rolü tartışmalıdır.
 • Tiramin içerdiği bilinen bazı peynir çeşitleri, kırmızı şarap, deniz ürünleri, çikolata, alkol gibi maddeler migren krizini uyarabilmektedir.
 • Strese bağlı olarak ve adet öncesi dönemde ağrılar sıklaşır.
 • Migren hastalığında genetik olayın rolü kesin olmamakla beraber düşünülmektedir.

Migren Ağrısının Özellikleri

Şiddetli bir ağrı krizidir

Ağrının Süresi

 • Ağrının süresi ve ataklar arası süre değişkendir. (Bazı hastalarda haftada birkaç atak meydana gelir iken bazı hastalarda bu süre baya uzundur. Ama ortalama ayda 2-3 atak görülür)
 • Atak süresi 3 saatten az değildir. 24 saat sürdüğü görülebilir. Nadiren de birkaç güne kadar uzar.

Ağrının Bölgesi

 • Genelde tek taraflı olur. Bazen de başın geneline yayılmış ağrı söz konusudur.
 • Israrla aynı tarafta görülebileceği gibi başın karşı tarafında da görülebilir.

Ağrının Şekli

 • Çoğunlukla batıcı, oyucu ve de zonklayıcı olduğu söyleniri
 • Baş ağrısına ek olarak bazen bulantı, kusma ve öğürme gibi belirtiler gözlenebilir.

Migren ve Göz

 • Geçici tam körlük, göze bazen kıvılcım çakıyormuş gibi olur.

Migren Ağrısını Artıran Faktörler

 • Stres
 • Sigara
 • Adet Dönemi
 • Az veya fazla uyku
 • Öğün atlama
 • Hava değişimleri(basınç,nem…)
 • Alkol (özellikle şarap, bira)
 • Koku (parfüm,keskin kokulu kimyasal maddeler)
 • Parlak ışık
 • Bazı gıdalar(özellikle çikolata)

Migren Tedavisi

Hasta öncelikle migreni doğru bir şekilde anlamalıdır. Daha sonra alternatif tedavi yöntemlerini veya ilaçla tedavi yöntemlerini deneyebilir. Bu yöntemlerin hepsi migren tedavisinde kullanılmaktadır. Sizde yazılarımızı okuyup kendinize uygun migren tedavi yöntemini belirleyip migrenden kurtulabilirsiniz.

Migren Tedavisi Fizik Tedavi

                                                                              

Migrende fizik tedavi yöntemleriyle %100 e varan azalmalar gözlenmiştir. Bu yöntemler davranış terapisi, sıcak-soğuk uygulamaları, elektroterapi uygulamaları, gevşeme egzersizleridir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Migren Fizik Tedavi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren Tedavisi Hacamat

Hacamatla özellikle baş ve boyun çevresindeki kaslar gevşetilir. Böylece damarların beyne daha kolay kan taşıması sağlanır. Migren dolaşımsal kaynaklı bir hastalıktır. Hacamatta dolaşımsal kaynaklı hastalıkların en iyi tedavi edicisidir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Migren Hacamat Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren Tedavisi Akupunktur

"Akupunktur

Akupunktur kendi modaliteleri olan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur sayesinde hormonal denge sağlanması amaçlanır. Stresin azaltılıp, uykunun düzenlenmesi hedeflenir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Migren Akupunktur Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren Kuru İğne Tedavisi

"<yoastmark

Kuru iğneyle gerginleşmiş, spazma girmiş kaslar gevşetilir. Ağrılı noktalarda ağrı kesici etki ortaya koyar. Bölgenin dolaşımını artırarak, temiz kanın bölgeye gelmesine yardımcı olur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Migren Kuru İğne Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren Manuel Terapi

Migren Manuel Terapi
                                                                                    

Boyun bölgesinden geçip, beyni besleyen damarlar, eğer bu bölge deki kaslar tarafından sıkıştırılırsa migren ortaya çıkabilir. Manuel terapi yöntemleri, boyun kaslarını gevşetmeye yarar. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Migren Manuel Terapi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren Masaj Tedavisi

"<yoastmark

Boyun bölgesindeki kasları gevşetmeye yönelik yapılacak her masaj migren için faydalıdır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay vardır. Rastgele yapılan masajlar boyun kaslarını spazma sokup ağrılarınızı artırabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Migren Masaj Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren Sülük Tedavisi

"<yoastmark

Sülük; sanıldığının aksine vücuttan kötü kanın dışarı atılmasını sağlamaz. Sülüğün salgılarında vücuda oldukça faydalı olan hormonlar vardır. Bu hormonların özellikle boyun bölgesinden salınımıyla migren ağrısının önüne geçilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Migren Sülük Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz. Sülük tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Sülük Tedavisi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren ve Refleksoloji

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen refleksoloji sayesinde migren ağrılarıyla mücadele etmek artık daha kolay. Detaylı Migren ve Refleksoloji yazımızı okuyabilirsiniz.

Migren ve Yoga

Yoga tüm kaslarımızı gevşetmemizi sağlayabilen bir egzersizler topluluğudur. Hastanın stresini alır. Psikolojik olarak olumlu etkileri mevcuttur. Doğru yapılacak yoga ile migrenden kurtulmak mümkündür. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Migren ve Yoga yazımızı okuyabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz yoga uygulamaları için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla Kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir