Hacamat Öncesi Yapılacaklar

Hacamat Öncesi Yapılacaklar, Hacamat Diyeti, Hacamat Günleri

Hacamat hem Peygamber Efendimiz (S.A.V) sünnetidir, hem de ağrılara şifa kaynağıdır. Peki Hacamat Öncesi Yapılacaklar Nelerdir? Hacamat Diyeti nedir? Hacamat Noktları Nelerdir?

Hacamat Öncesi Yapılacaklar

Hacamatı sünnet olarak yaptırmak isteyen kişi 3 şeye dikkat etmek zorundadır. Bunlar; Hacamat diyeti, Hacamat Günleri, Hacamat Noktaları. Peki hacamatın sünnet olduğuna delil nedir? Peygamber Efendimizin şu hadisi şerifleridir:

-Hz.Peygamber (s.a.v.) “Miraç gecesinde meleklerden hangi bir topluluğa uğradıysam, bana şöyle tavsiye ediyorlardı: “Yâ Muhammed! Size, tedavi maksadıyla kan aldırmanızı tavsiye ederiz. Ümmetine de kan aldırmalarını tavsiye ediniz!” buyurmuştur. (İbn-i Mace, Tirmizî)

-Hz. Peygamber (s.a.v.) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir hacamatçıya (haccam) hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp o kişiye ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır.)”(Buhâri, Tıp 13; Müslim, Musakat 62)

-Hz. Peygamber (s.a.v.) ihramlı iken hacamatı yaptırmıştır. (Buhâri, Savm, 22; Müslim, Hac 87)

Bu hadis-i şerifler güvenilir kitaplar olan Kutübü Sitte de geçmektedirler.  Diğer hadis-i şerifleri görmek için Hacamat Sünnet Mi? yazımızı okuyabilirsiniz.

Hacamat hakkında tüm detayları öğrenmek için Hacamat Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Hacamat Diyeti

Kimi yerlerde hacamat perhizi olarakta geçen hacamat diyeti genel olarak hayvansal ürün yememeye dayanır. Peki bunun bilimsel açıklaması nedir?

Hacamatta vücuttaki kirli kanın atılması amaçlanır. Fakat vücuda çizikler atıldığı zaman ister istermez temiz kanda bu çiziklere hücum eder. Eğer o sırada vücutta asidik özelliği fazla olan hayvansal gıdalar daha fazla ise, çıkacak olan temiz kan miktarı artar. Temiz kanın fazla çıkması kirli kanın çıkışını önler.

Hacamat Diyeti, hacamat gününde 3 gün önce başlar, 3 gün sonraya kadar devam eder. Yani toplamda 1 haftalık bölümü kapsar. Hayvansal ürünler şunlardır.

  • Et ve et ürünleri(balık, tavuk dahil)
  • Süt ve süt ürünleri(yoğurt, ayran, peynir, tereyağ)
  • Bal

Hacamat Günleri

Peygamberimizin hacamat yaptırmayı tavsiye ettiği günlerdir. Bu günleri öğrenmek için 2019 Hacamat Takvimi yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bu yazımızda bu günlerin nasıl belirlendiğini de öğrenebilirsiniz.

Hacamat Noktaları

Sünnet olan hacamat bölgeleri 3 tanedir. Bu boynun C7 kemiği çıkıntısı, Sağ kürek kemiği alt ucu ve Sol Kürek Kemiği alt ucudur. Bu noktalar vücudun hayati organları olan beyin, kalp ve akciğeri simgeler.

  • Boyun kökü; boynun, başın ve gözün problemlerinde
  • Sol kürek kemiği alt ucu; Kalp, damar rahatsızlıklarında
  • Sağ kürek kemiği alt ucu; Akciğer rahatsızlıklarında kullanılır.

Diğer Hacamat Noktaları ve Tıbbi Hacamat için Hacamat Noktaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Günlük sağlık haberlerini takip etmek için İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir