Hacamat İle İlgili Hadisler, Hacamat Sünnet Mi,Caiz Mi?

Hacamat uygun gün ve uygun usul ile yapıldığı zaman sünnet olan bir ibadettir. Peygamberimiz gerek vücudunda oluşan ağrılar için, gerekse belirli aralıklarla yaptırmış ve yaptırılmasını  tavsiye etmiştir. Bu konuda hacamat ile ilgili sahih hadisler bulunmaktadır.

”Hacamat nedir? Hangi hastalıklarda yapılır? Kimlere yapılır? Ne zaman yapılır?” ile ilgili merak ettikleriniz varsa buraya tıklayarak,  geniş kapsamlı rehberimizi okuyabilirsiniz.

Hacamatın uygulanış şekliyle ilgili aklınızda bir fikir oluşturması açısından bu videoyu izleyebilirsiniz.

Peygamber Efendimizin Hacamat ile İlgili Hadisleri:

-Hz.Peygamber (s.a.v.) “Miraç gecesinde meleklerden hangi bir topluluğa uğradıysam, bana şöyle tavsiye ediyorlardı: “Yâ Muhammed! Size, tedavi maksadıyla kan aldırmanızı tavsiye ederiz. Ümmetine de kan aldırmalarını tavsiye ediniz!” buyurmuştur. (İbn-i Mace, Tirmizî)

-Hz. Peygamber (s.a.v.) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir hacamatçıya (haccam) hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp o kişiye ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır.)”(Buhâri, Tıp 13; Müslim, Musakat 62)

-Hz. Peygamber (s.a.v.) ihramlı iken hacamatı yaptırmıştır. (Buhâri, Savm, 22; Müslim, Hac 87)

-İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır Aynı şekilde Hz. Peygamber (s.a.v.) oruçlu iken de hacamatı yaptırmıştır. (Buhâri, Tıb, II; Ebû Davûd, Siyam, 29)

-Nafî (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre; İbn Ömer (r.a.) Kendisine “Nafî! kan (fazlalaşmak suretiyle) beni yedi. Bana haccam getir ve genç bir haccam seç. Ne yaşlı ne de çocuk haccam seçme” demiştir.

-Yine Nafî (r.a.)’den rivâyetle İbn Ömer (r.a.) şöyle dedi: Ben Resûlullâh (s.a.v.)’den şöyle dediğini işittim. “Hacamatı aç karnına yaptırmak daha faydalıdır. Hacamatın yapılması, aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü artırır. Hafız olanın da hıfzetmek kabileyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamatı yaptırmak  isterse Allâh’ın ismini zikrederek perşembe günü hacamatı yaptırsın.” (İbn Mâce, Kitâbu’t-Tıb, 22)

-Nebî (s.a.v.): “Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır.” buyurmuştur.(Bağdadî)

-Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Üç şeyde şifâ vardır. Bal şerbeti içmekte, hacamat şişesi takmakta (kan aldırmakta), kızgın demirle dağlama yapmakta, fakat ben dağlama yaptırmayı sevmem.”(Buhârî, Müslim)

-Peygamber (s.a.v.)’in hizmet edenlerinden Selmâ (r.a.) demiştir ki: “Her kim Peygamber (s.a.v.)’e başındaki bir ağrıdan şikâyet etti ise, Resûlullâh (s.a.v.) ona: “Kan aldır!” buyurmuştur. Her kimde ayaklarındaki bir ağrı veya yaradan şikâyet etti ise, ona da: “Ayaklarına kına yak!” buyurmuştur. (Ebû Dâvûd, Tirmizî) 

(Kafadan hacamat, kafaya hacamat, migren için hacamat ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir