Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Bel Ağrısı Nedenleri, Bel Ağrısı Tedavisi

Bu yazımızı okuduğunuzda;

  • Bel ağrısına ne iyi gelir?
  • Belim çok ağrıyor ne iyi gelir?
  • Belim ağrıyor ne yapsam geçer?
  • Belim ağrıyor eğilemiyorum,
  • Belimin sağ tarafı ağrıyor nasıl geçer?
  • Bel fıtığı ağrısına ne iyi gelir?
  • Bele aniden ağrı saplanması,
  • Beli ağrıyan nasıl yatmalı,
  • Zeytinyağı bele iyi gelir mi?
  • Belin sol arka tarafında ağrı

gibi sorularınıza cevap bulmuş olacaksınız.

Bel ağrıları için doktora gittiğimiz zaman genellikle bizlere ağrı kesici kremler ve kas gevşetici ilaçlar verilirler. Biz bunları kullandığımız zaman, ağrımızda bir azalma olabilir. Fakat ilaçlarımızı kullanmayı bıraktığımız zaman, ağrılarımız yine şiddetlenir. Bu döngü bel ağrısı çeken herkes için benzerdir. İşte biz bu yazımızda ”Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?” sorusunu alternatif tedavi yöntemleriyle cevaplamaya çalışıcağız.

Fakat bundan önce bel ağrısı nedenlerine bir göz atalım.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel Fıtığı

En çok karşılaşılan bel ağrısı nedenidir. Fakat sanılanın aksine bel fıtığıda yüzde yüze varan iyileşmeler gösterebilir. Bunun için hastanın iyi bilinçlenmesi, düzenli egzersiz yapması ve eşya taşıma esnasında verilen tavsiyelere uygun hareket etmesi gerekmektedir.

Kanal Daralması

Bel bölgesinde ki kanalların daralmasıyla birlikte özellikle bacaklara vuran şiddetli ağrılar oluşur. Fakat kanal ne kadar dar olursa olsun, bu ağrıların temel sebebi sertleşmiş kas gruplarıdır. Birazdan anlatacağımız tedavi yöntemleriyle kanal daralmasından da tamamen kurtulmak mümkündür.

Mekanik Bel Ağrısı

Bel ağrılarının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de mekanik bel ağrısıdır. Mekanik bel ağrısı en kolay tedavi edilebilen bel ağrılarıdır.

Bu 3 temel Bel Ağrısı nedenlerinden sonra gelelim Bel Ağrısına Ne İyi  Gelir sorusunu cevaplamaya.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısı için oldukça faydalı olan 7 tedavi yöntemi:

1. Hacamat

Günümüzde en sık kullanılan bel ağrısı tedavisi yöntemlerinden biridir. Hacamat sayesinde bölge temiz kanla kanlanır. Temiz kan, kasılı kalmış durumda olan kasları gevşetir. Hacamat ve düzenli egzersiz sayesinde yukarıda saydığımız 3 temel bel ağrısı nedeninden de kurtulmak mümkündür.

Hacamat hakkında daha fazla bilgi almak için Hacamat Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Manuel Terapi

Donmuş eklem gruplarına karşı mücadelede manuel terapi yöntemlerinden daha iyisi yoktur. Manuel Terapi doğru uygulandığı zaman bel ağrılarından tamamen kurtulmak mümkündür. Evet yanlış duymadınız. Biz özellikle manuel terapi+hacamat+egzersiz kombine tedavi yöntemini tavsiye ediyoruz.

Manuel Terapi hakkında daha fazla bilgi almak için Manuel Terapi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Sülük Tedavisi

Doğanın bize sunduğu en kıymetli mucizelerden biride sülüktür. Sülük kullanımı hemen hemen tüm coğrafyalarda binlerce yıllık tarihe dayanır. Sülüğün salgıları içerisinde ki enzimler vücudu gevşetmede, bölgedeki ağrıları geçirmede ve problemleri iyileştirmede çok etkilidirler. Sülük tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Sülük Tedavisi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Bantlama Tedavileri

Bel ağrıları için çok etkili yöntemlerdir. Günümüzde bantlama tedavilerini fizyoterapistler profeyonel olarak yapmaktadırlar. Bel bölgesine yapılacak bantlama uygulamalarıyla, kaslar gevşer. Bu uygulamalarla yapılacak egzersizler tekrar bel ağrıları çekmemizin önüne geçerler.

5. Kuru İğne Tedavisi

Özellikle sertleşmiş kas gruplarının gevşetilmesinde en etkili tedavi yöntemlerinden biride kuru iğne tedavisidir. Bu tedavi yöntemi enjeksiyonsuz iğnelerin vücuda girmesine dayanır. Sertleşmiş kas grupları, kuru iğnelerle birlikte tamamen gevşer. Gevşemiş kasların kuvvetlendirilmesi sonucu hastanın yaşamı normale döner.

6. Akupunktur Tedavisi

Binlerce yıllık geçmişe dayanan akupunktur tedavisi hem ağrılara çözüm olarak hemde vücudun gevşemesi amacıyla kullanılmaktadır. Akupunkturla kişinin enerjisi artırılır. Özellikle sabah yorgunluğu çeken hastaların güne koay adapte olabilmelerini sağlar.

7. Egzersiz Tedavisi

En en en önemli tedavidir. Yukarıda saydığımız tedavilerle kombine olarak uygulandığı zaman, bel ağrılarının önüne kesin olarak geçilebilir. Yurt dışında egzersiz tedavileri ilkokulda bir kültür olarak yerleştirilmiştir. Böylece kişiler ömürleri boyunca egzersiz yaparak daha kaliteli bir yaşam sürmektedirler. Bizde ülkemizde egzersiz kültürü oluşması için her fırsatta bu konuyu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Günde 15 dakika bilinçli yapılacak egzersizle, boyun ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı gibi omurga ağrılarından tamamen kurtulabilirsiniz.

Doğru egzersiz internetten öğrenilmez. En yakın devlet hastanesine gidip, bir fizyoterapiste danışarak kendi vücudunuza uygun egzersiz programını belirleyebilirsiniz.

Bel ağrıları hakkında daha fazla bilgi almak için Bel Ağrısı Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Günlük sağlık haberlerini takip etmek için İnstagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Sağlıcakla kalın..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir