Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Evet Kıymetli Okuyucu,  Hayatımızın bazı dönemlerinde bel ağrılarıyla hep karşılaştık. Baştan uyarayım bel ağrısı ile alakalı görülmemiş bir rehber hazırladım. Ve hemen hemen ” bel ağrısı neden ortaya çıkar ve gerçek tedavi yöntemleri nelerdir? ” ile ilgili bütün soruları cevapladım. Bu yüzden oldukça uzun bir rehber oldu. Size de tamamını okumadan merak ettiğiniz başlığa gitmeniz için alt tarafa başlıklar bölümünü oluşturdum.

Ancak belimizi anlamak için bu kısmı herkes okusun!

Öncelikle belimizde hangi yapılar var bunları kısaca açıklayım ve rehberimize başlayalım.

bel kemikleri, bel sinirleribel kemikleri, bel sinirleri

 

 

Bu resimlerdekiler bel kemiklerimiz. Tıp dilinde Lumbal Omurlar. 5 tanedirler ve aralarında birbirlerine sürtmemeleri için diskler bulunur. Dik durmamızı sağlarlar. Ayrıca beyinden kaslara giden sinirleri korumak için de bir boru görevi görürler. Animasyon için şuraya tıklayın.

İçindekiler Bölümünden Bakarak Aradığınızı Bulabilirsiniz.


BEL AĞRISI NEDEN OLUR?

Hastalardan derlediğimiz sonuçlara göre , bel ağrısının %99 nedeni aşağıdaki 10 maddeden biridir. Bu maddelerin dışında kalan bel sıkıntılarına da  aşağıda sorular bölümünde değineceğim.

Hareketsiz Yaşam

En çok karşılaşılan bel ağrısı nedenidir. Öyle ki hastaların %70 i hareketsiz yaşamdan dolayı bel bölgelerinde ağrı hissederler. Fakat meraklanacak bir şey yok. Eğer sizde hareketsiz yaşamdan ötürü bel ağrısı çekiyorsanız, 30 dakikalık günlük tempolu yürüyüşlerle bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu yürüyüş size birçok daha birçok fayda sağlayacaktır.

ırı Kilo

Hiç kusura bakmayın ama kilolu olduğunuz sürece daha birçok felaket başınıza gelecek. Dost acı söyler. Aşırı kiloda bel omurlarına baskı yapar ve zedelenmesine neden olur. Fakat henüz geç değil. Kendinize düşman olmayın ve hemen kilo vermenin yollarını arayın.

Ağır Yük Kaldırma

Diğer en çok karşılaşılan ve halk arasında Bel Fıtığı , tıp dilinde ise Lumbal Disk Hernisi olarak bilinen hastalığa yol açan en büyük sebep. Ağır kaldırdıktan sonra bel tutulması yaşamışsanız büyük ihtimalle sizde bel fıtığı – lumbal disk hernisi hastası oldunuz. Peki bu rahatsızlık hiç geçmeyecek mi? Tabi ki bu rahatsızlığı da gerçek ve doğru tedavi yöntemlerini uyguladığınız zaman atlatabileceksiniz fakat artık daha dikkatli olmak zorundasınız. Bel Fıtığı ile ilgili aşağıda tedavi yöntemlerine değineceğim.

Kaza-Travma Sonrası Ortaya Çıkan Bel Ağrısı

Eğer sizde trafik kazası, düşme vs. gibi nedenlerle, 15 günden uzun süreli bel ağrısı çekiyorsanız, mutlaka geniş çaplı değerlendirme için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Aşırı Stres

”Ya, bu ne ya!” Burada da mı karşıma çıktı stres dediğinizi duyar gibiyim. Fakat evet araştırmalar gösteriyor ki, hayatınızda belinizi ağrıtacak hiçbir sebep yokken yine de beliniz ağrıyorsa , birde psikolojinizi gözden geçirmenizde fayda var. Aşırı stres kaslarda gerginliğe yol açıyor, uzun süre gergin olarak kalan kaslar kemiklerde kireçlenme benzeri bir etkiye neden olurlar buda sizin ağrı çekmenize yol açar. Stresten dolayı oluşan bel ağrıları için ben akupunktur tedavisini öneririm.

Yanlış Yatak-Masa-Sandalye-Koltuk Seçimi

Zamanımızın büyük çouğunluğunu bu saydığım yerlerde geçiriyoruz ve bence bu yerler ergonomik açıdan son derece önemli. Doğru yatak seçimi bel ağrısı tedavisinde çok önemlidir. Peki doğru yatak nasıl seçilir? Bunun için bir çok firma size deneme imkanı sunmakta. Kaliteli yaşam için vakit ayırıp, gidip, deneyip en rahat hissettiğimiz yatağı almamız gerekiyor. Aynı şeyler masa, sandalye ve koltuk içinde geçerlidir.

Yaşlanmaya Bağlı Kireçlenme

Yaşlılık zor zanaat. Vücut ister istemez yaşlanmaya bağlı dejenerasyona uğrar ve işin garip tarafı bu dejenerasyonu da iyileştirecek hücreler yaşlanmışlardır. Bu yüzden gençken bedenimize çok dikkat etmeliyiz. Yaşlılıkta oluşacak kireçlenmelerin en aktif tedavisi , gençken yapılan düzenli egzersizdir.

Hamilelik

Hamileyken omurgaya daha çok yük binecek ve bu yük bel ağrısına yol açacak. Peki bundan etkilenmeden hamilelik geçirmek mümkün mü? Tabiki evet. Hamile Pilates modülleriyle bel ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı erken dönemlerde ortaya çıkarmasa da , ilerleyen zamanlarda mutlaka kemiklerde deformasyona neden olur. Bu sebeple bel ve boyun ağrıları görülmektedir ki, tedavi için çoğu zaman iş işten geçmiş olur. Sigarayı bırak, hayatı bırakma.

Kanserler

Eğer vücudunuzda belden çıkan sinirlere temas eden bir kanser gelişmişse, veya bel bölgesinde ki  omurlarda bir kemik kanseri gelişmişse bel ağrısı çekebilirsiniz. Fakat bu ihtimal oldukça düşüktür. Yapılan tetkiklerde sonuç verir ve kanser tedavisi uygulanır.

BEL AĞRISI TEDAVİLERİ, 100% TEDAVİLER

Yukarıda bel ağrısının nedenlerini yazdık ve numaraladık. Peki en doğru tedaviler nelerdir? Bel ağrıları nasıl geçer? Bel ağrıları geçmez mi? Bel ağrılarında manuel terapi nasıl yapılır?

Manuel Terapi:

Bel ağrılarında özellikle yukarıdaki 1,3,6 ve 7 numaralı bel ağrısı nedenleri için ciddi anlamda efektif yani faydalı bir tedavidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uzman bir kişiye bu tedaviyi uygulatmaktır. Günümüzde manuel terapiyi uzman olarak uygulayan meslek grubu fizyoterapistlerdir. Daha sonraki yazılarımda manuel terapi uygulamalarını detaylı olarak anlatacağım. Fikir vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz. Manuel Terapi Hakkında DETAYLI rehberimizi okuyun.

Kuru İğne Tedavisi:

1,3,4,5 ve 7 numaralı bel ağrısı nedenleri için benim size önereceğim tedavi metodu kuru iğne tedavisi.  Bu tedavi metodu 2000 li yıllardan sonra ülkemize girmeye başlamış ancak tarihi çok eski bir tedavi metodudur. Yurt dışında Dry Needing olarak bilinir. Fikir vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz.

Akupunktur Tedavisi:

Bir diğer tedavi metodu akupunkturdur. Bu tedavi yöntemi sıklıkla kuru iğne tedavisiyle karıştırılır fakat ikisi de bambaşka tedavi yollarıdır. 1,2,5 ve 9 numaralı bel ağrıları için kullanılabilir. Fikir vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz.

Hacamat : 

Hacamat tedavisi de bel ağrılarında kullanılan yöntemlerden biridir.  Bel bölgesindeki kasları gevşeterek ağrının önüne geçilmesini temel alır. Fikir vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz. Hacamat hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bantlama:

Fizyoterapistiniz uygun gördüğü zaman bel ağrınız için rijit veya kinesiyolojik bantlama tedavisi yapabilir. Fikir vermesi açısından şu videoyu izleyebilirsiniz.

Bunlar dışında:

Kişiye Yönelik Egzersiz!!(fizyoterapist tarafından verilmiş), ilaçla tedaviler, cerrahi işlemler, klasik fizik tedavi ajanları, korseler de bel ağrılarında kullanılmaktadır. Kendinize uygun tedavi yöntemini öğrenmek için fizyoterapistinize danışın.

BEL AĞRISIYLA İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Adet Dönemi Bel Ağrısı/ Regl Bel Ağrısı

Eğer ağrınız sadece adet dönemlerinde ortaya çıkıyor ve geçiyorsa okuyun. Adet dönemi bel ağrısı için tıp ağrı kesici ilaçlar önermektedir. İlaç kullanmak istemiyorsanız  kuşburnu, anason gibi ağrı kesici bitki çayları regl dönemi ağrıları için faydalıdır. Eğer adet döneminde katlanılmaz ağrılarınız varsa psikiyatrik tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Ani Oluşan Bel Ağrısı

Eğer ağır kaldırma veya kaza, travma sonucu oluşmuşsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidin. Ancak ara ara saplanır şekilde ağrılar giriyorsa belinize yukarıdaki tedavi metodları için bir fizyoterapiste başvurabilirsiniz.

Apandisit Bel Ağrısı

Eğer mide ağrısı, hafif ateş, böbreklere vuran ağrı, sindirim rahatsızlığıyla birlikte bel ağrısı çekiyorsanız apandistinizle ilgili bir sorun olabilir. En kısa sürede doktorunuza başvurun.

Bacağa Vuran Bel Ağrısı

Eğer bel bölgenizde fıtık varsa ve siz bu konuda hiçbir şey yapmamışsanız mutlaka ilerleyen dönemlerde bacağa vuran bel ağrısı şikayeti çekersiniz. Bu iki bacağa da vurabileceği gibi tek taraflı bacağa vuran bel ağrısı da olabilir. Bu evre de yapılması gereken mutlaka teşhis için bir doktora başvurmaktır. Teşhisten sonra yukarıdaki tedavi metotları için bir fizyoterapiste başvurun. Manuel terapi , bacağa vuran bel ağrısı için iyi bir tedavi yöntemidir.

Bel Ağrısı ile Böbrek

Böbrekte oluşan problemlerden dolayı bele vuran böbrek ağrısı ortaya çıkmış olabilir. Eğer sizde bel ağrısı ile birlikte böbrek ağrısı çekiyorsanız, bir nefroloğa görünmeniz gerekiyor. Bu ağrılar önemli sebeplere dayanabileceği gibi bazen üşütme, az su içme gibi basit sebeplere de dayanabilir.

Bel Ağrısı ile Cinsellik

Bel ağrısı doğal olarak cinsel isteği azaltır. Bu ağrının şiddetine bağlı olarak artabilir. Sinirlere baskı halinde erkekte ereksiyon problemlerine, kadında ise vajinal kuruluğa sebebiyet verilebilir. Bel ağrısı omurga esnekliğini azalttığı için  cinselliği de olumsuz etkiler.  Öncelikle bel ağrısına neden olan etken bulunup ortadan kaldırılmalıdır.

Doğum Sonrası Bel Ağrısı

Doğumdan sonra bel ağrısı oluşabilir. Bunun önüne geçmek için hamilelik süresince hamile pilatesi yapılması gerekmektedir. Bunları yapamayacak durumda olanların ise fizyoterapiste başvurup evde yapılacak hamile egzersizleri edinmeleri gerekmektedir. Hamilelik süresince korunmuş omurga , hem diğer hamileliklerin kolay geçmesini sağlar, hemde hamilelik sonrası adaptasyona yardımcı olur.

Duruş Bozukluğu

Eğer duruş bozukluğunuz varsa bunu omurganız affetmez ve mutlaka bel ağrısına yol açar. Peki duruş bozukluğunuzun olup olmadığını nereden bileceksiniz? En yakın hastaneye gidip postür analizi yaptıracaksınız. Bu analiz sonrası ortaya çıkabilecek yuvarlak omuz, kifoz, lordoz, skolyoz gibi duruş bozuklukları için, fizyoterapistinizden egzersiz isteyeceksiniz.

Sabahları Uyandıktan Sonra Bel Ağrısı

Eğer sizde uyandıktan sonra bel ağrısı çekiyorsanız ve bu ağrı gün içerisinde azalıp geçiyorsa ilk dikkat etmemiz gereken şeyler yatak ve yastık uygunluğudur. Bunları hallettikten sonra günlük basit bel egzersizleri ve tempolu yürüyüşler yaparak bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Uzun Süre Ayakta Kalınca Bel Ağrısı

Eğer iş yerinizde veya evde 1 saatten daha uzun süreli hiç oturmadan ayakta kalıyorsanız ve bundan dolayı belinize bir ağrı giriyorsa ve bu ağrı oturup istirahat ettiğiniz zaman geçiyorsa, korkmanıza gerek yok. Gayet normalsiniz. Ancak ayakta kalma sürenizi, 3-5 dk lık oturmalarla bölmezseniz, uzun vadede belinizin yıpranmasına sebep olursunuz. 1 saatten daha az süreli ayakta durmalarda beliniz ağrıyorsa ve bu ağrı oturduğunuz zaman geçmiyorsa muhtemelen bir duruş bozukluğunuz mevcuttur. Çalıştığınız ortam ergonomik değil yani omurga sağlığınız için uygun değildir demektir.

Yürürken Bel Ağrısı

İstirahat halindeyken herhangi bir sorununuz yok, fakat yürümeye başladığınızda beliniz ağrıyorsa durumlar biraz karışık demektir. Bu durum genellikle bel fıtığının ileri seviyelerinde görülür. İlk fırsatta doktorunuza görünüp, mr çektirmeniz lazım.

Zıplayınca Bel Ağrısı

Zıpladığınız zaman bel ağrısı ortaya çıkıyorsa ve bu ağrı bacaklara vuruyorsa, büyük ihtimalle sinirlerinize bir baskı var demektir. Bu durum yine kritik durumlardandır. Uygun tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Kas Sıkışması

Eğer belinizde sabit bir noktada ağrınız varsa, bu bölgede sertleşme, morarma gibi semptomlar ortaya çıkmışsa, o bölge de kas sıkışması oluşmuş olabilir. Kas sıkışması çok ağrılı bir durumdur. Geçici değil sabit ağrı mevcuttur. İstirahatle birazcık azalsa da tamamen geçmez. Böyle durumlarda bir beyin cerrahına görünmenizde fayda var.

Uyuşma

Eğer uyuşma bacaklarınıza doğru yayılıyorsa, korkarız ki bel fıtığı olmuş olabilirsiniz. Ancak bel bölgenizde sabit bir uyuşma varsa, büyük ihtimalle dolaşımsal bir problem vardır. O bölgeye kan yeterince ulaşamıyordur. Bunun için hacamat veya kupa terapisi yaptırabilirsiniz.

Zonklama – Mekanik Bel Ağrısı

Bel bölgenizde zonklama şeklinde bir ağrı hissediyorsanız mekanik bel ağrısı çekiyor olmanız mümkün. Mekanik bel ağrısı olan hastalar genellikle zonklama ve acıma şikayetinde bulunurlar. Bu durumdan kurtulmak için önce 1 haftalık istirahat etmek, ardından hafif egzersizlerle belimizi kuvvetlendirmek gerekir.

Nöropatik Ağrı

Eğer belinizde fıtık oluşmuşsa ve bu fıtık ileri seviyelerdeyse mutlaka sinirlerinize baskı yapar. Bu baskılar sonucu sizde nöropatik bel ağrısı çekersiniz. Bu durum kanal darlığı olan hastalarda da geçerlidir. Tek taraflı veya çift taraflı nöropatik bel ağrısı olabilir. Bu şekilde oluşmuş ağrıların ileri seviyeleri felce kadar gidebilmektedir. Ne yazik ki duruma göre cerrahi işlem uygulanabilir.

Bel Ağrısı – Prostat

Prostat  iltihaplarında idrar esnasında yanma, batma, sık idrar çıkma, gece idrar kalkma, zorlanarak idrar yapma, bel ağrısı, yorgunluk gibi şikâyetler olabilir. Eğer sizinde idrar yaparken belinize bir ağrı saplanıyorsa bir üroloğa görünmenizde fayda var.

Yatarken Bel Ağrısı

Gün içerisinde hiçbir şeyiniz yok fakat yatağınıza yattığınız anda beliniz ağrıyorsa korkulacak pek de birşey yok demektir. Ya günlük aktiviteleriniz beliniz için fazla ağır veya yatağınız size uygun değil. Bu iki durumu gözden geçirin bakalım.

Eğilip Kalkarken – Eğilirken Kalkarken Bel Ağrısı

Eğilip kalkarken her iki aktivite de beliniz ağrıyorsa mekanik bel ağrısı sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Eğer sadece eğilirken bel ağrısı oluyorsa bel fıtığı, sadece kalkarken bel ağrısı oluyorsa kanal daralması olmuş olabilir.

Belde Yanma

Çalışma ortamı, duruş bozuklukları, günlük yapılan yanlış hareketler, yatak seçiminde ki yanlışlıklar bel yanmasına  neden olabilmektedir. Bu yanmalar belin bütün bölgesinde hissedilir. Bu yanmanın şiddeti önlem alınmadığı takdirde artış gösterir. Bel bölgesinde yanma ve şiddetli ağrılar aniden ortaya çıkabilmektedir. Bel yanmasına neden olan faktörler ortadan kaldırıldığında bel ağrıları da ortadan kalkmaktadır.

Siyatik Ağrısı

Siyatik ağrısı sıklıkla bel fıtığıyla birlikte görülür. Bu ağrıyı hasta kalçasının tam ortasında hisseder. Genellikle bacaklara doğru yayılır. Tek taraflı veya çift taraflı olabilmektedir. Siyatik ağrısı çözümü için priformis germe egzersizleri yapılabilir.

Belde Ağrı Gebelik Belirtisi Midir?

Bel ağrısı hamilelik belirtisi olabilir. Fakat tabi ki bu ağrı bambaşka bir sebebe de dayanabilir. Doğru sonucu öğrenmek için hamilelik testi yaptırmanız gerekiyor.

BEL AĞRISI İÇİN TAVSİYELER-ÖNERİLER

Belde Ağrı İçin Kas Gevşetici Krem-Ağrı Kesici Krem

Eğer bel ağrınız, belinizde oluşmuş sertliklere bağlıysa kas gevşetici kullanarak kesin çözüme ulaşabilirsiniz. Fakat bel fıtığı, kanal daralması gibi rahatsızlıklarda kas gevşeticiler genelde rahatlatsa da tamamen ağrılarınıza çözüm olamazlar. Aynı şekilde ağrı kesici kremlerde problemin temeline inmeyip sadece ağrıları hissetmenizin önüne geçerler.

Bel Ağrısı için Korse-Kemer

Belde oluşan ağrının ilk dönemlerinde genellikle korse ve kemer kullanımı bel bölgesinin korunması açısından faydalıdır. Fakat uzun süre kullanımlarda bel bölgesi kaslarında tembelliğe yol açabileceği için bel korsesi-bel kemeri kullanmak yerine bel kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapmanızda fayda var.

Bel Ağrısı için Lazer Tedavisi

Teknolojinin gelişimiyle birlikte lazerli tedavi yolları da hayatımıza girdi. Son çıkan teknolojilerden biri de lazerle bel fıtığı ameliyatı. İğne ucu kadar lazerle bel fıtığı bölgesine girilip ,fıtık buharlaştırılıyor. Hasta 1 saat içerisinde gülük yaşamına dönüyor.

Bel Ağrısı-Masaj

Belinizde oluşan ağrı yorgunluk belirtisiyse yaptıracağınız masajdan fayda görebilirsiniz. Fakat bu ağrı sabitleşmiş fıtık ağrısıysa veya kanal daralması ağrısıysa masaj yoluyla tedavi olmanız mümkün olmaz. Yine de masaj sayesinde geçici olarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Belde Ağrı-Isıtıcı Bant

Bel bölgesinde oluşan ağrılar için bölgeyi sıcak tutmak çoğu zaman olumlu sonuçlar verir. Sıcak sayesinde bölge ısınır, kaslar gevşer, kan dolaşımı artarak vücut bölgedeki sorunu gidermeye çalışır. Yani ısıtıcı bantlar çok ileri seviye olmayan bel ağrılarında kullanılabilir.

Bel Ağrısı-Mekik

Bel fıtığının ilk dönemlerinde mekik çekmek zararlıdır. Ancak ilerleyen dönemlerde kontrollü ve vücudu yormayacak şekilde mekik çekmeye başlamak bel ağrıları için çok faydalıdır.

Bel Ağrısı-Yatak

Bel ağrısı çekenler firmaların full ortopedik veya yarı ortopedik yataklarını tercih edebilirler. Ancak genel olarak yatağın çok sert veya çok yumuşak olması bel ağrınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Bel Ağrısı-Pilates

Pilates egzersizlerini uzman kişilerle yaptığınız takdirde bel ağrılarınızdan kurtulabilir ve yeni bel ağrıları oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Fakat egzersizlere başladıktan sonra bel ağrılarınızda artma, bacaklara yayılan ağrı, uyuşukluk hissederseniz egzersizleri bitirip bir doktora görünmelisiniz.

Bel Ağrısı-Psikolojik Tedavi

Bel bölgenizde ortaya çıkan ağrılar için denemediğiniz yol kalmadı fakat ağrılarda en ufak bir azalma meydana gelmediyse sizde psikolojik tedavilerden faydalanabilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri temel olarak stresten kurtulma ve gevşeme yöntemlerine dayanmaktadır.

Bel Ağrısı-Yoga

Bel bölgesinde oluşan ağrılar için yoga yapmayı da deneyebilirsiniz. Yogaya bir süre devam etmiş kişilerde, bel ağrılarında yüzde yüze varan azalmalar olduğu çalışmalarca ispatlanmıştır. Yoga felsefe olarak kişilere egzersizlerle birlikte gevşeme ve zihin boşaltma yollarını da sunar.

Bel Ağrısı-Zeytinyağı-Çörek Otu Yağı

Bel bölgesinde oluşan ağrılar için zeytinyağının doğrudan herhangi bir faydası görülmemiştir. Fakat zeytinyağının dokuları besleme özelliği olduğundan zeytinyağı iyi bir masaj yağı olarak kullanılabilir. Aynı durum çörek otu yağı içinde geçerlidir.

Bel Ağrısı Çekenler Nasıl Yatmalıdır?

Bel ağrıları eğer fıtıkla ilgiliyse ilk dönemlerde hasta göğüs altına koyulacak bir yastıkla yüzüstü yatmalıdır. Kanal daralmasıyla ilgili sorunu olan hastalar karın altına konulacak 1 yastıkla yüzüstü yatmalıdır. Diğer nedenlerden kaynaklanan bel ağrılarında uygun ortopedik yatakta rahat edilen pozisyonda yatmak gerekir.

Bel Ağrısı Olan Kişilerde Dinlenme-İstirahat

Ağrının başladığı ilk günlerde hareketten ziyade dinlenmek bel sağlığı için daha önemlidir. Fakat bu süre 1 haftayı geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Uzun süreli dinlenmelerde ağrılarda iyileşme noktasında dezavantajlar olabilir. Mümkün olan en kısa süre de egzersizlere başlamak gerekir.

Bel Ağrısı Hangi Bölüme-Doktora Gidilir?

Belde oluşan ağrılar için beyin cerrahına veya fizik tedavi uzmanına gidilir.

Bel Ağrısı ve Fitness-Vücut Geliştirme-Spor

Fıtness a gidiyorsanız veya sporcuysanız ve belinizde bir ağrı ortaya çıktıysa bir süre fıtnessa-spora ara vermenizde fayda var. Eğer ağrılarınızın üstüne giderek fitness-spor yapmaya devam ederseniz bel ağrınıza neden olan problemleri büyütüp, ağrılarınızın artmasına sebep olabilirsiniz.

Bel Ağrısı-Doğal Tedavi Yolları

Bel ağrısı için bizim önerdiğimiz doğal tedavi yolları şunlardır; Hacamat, Manuel Terapi, Kuru İğne Tedavisi, Akupunktur.

Bel Ağrısı Fizik Tedavi Hareketleri-Egzersizleri

Bel ağrısı için evde yapabileceğiniz egzersizler-fizik tedavi hareketleri şunlardır:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir